Wiosenne akcje ELEOSU

„Wiosna nie pozwoli mi dłużej zostać w tym domu! Muszę wyjść i ponownie głęboko odetchnąć”. Słowa Gustava Mahlera pięknie odzwierciedlają wiosenne akcje zorganizowane przez Ośrodek Miłosierdzia „Eleos”.

W kwietniu nasze działania w Domach Dziecka w dużej mierze były skierowane na pobudzeniu w dzieciach miłości do natury, szacunku do roślin i do wszystkiego, co ich otacza na zewnątrz budynku. Natura jest częścią człowieka. To natura właśnie pozwala nam złapać dystans do problemów, pobyć na samotności ze swoimi myślami, uspokoić się po ciężkim dniu pracy lub nauki. Siła życiowa przyrody jest dużo większa niż może nam się wydawać.

Z błogosławieństwa Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego Atanazego Ośrodek Miłosierdzia „Eleos” zorganizował „Dzień przyjaźni z przyrodą”. Zakupiliśmy rośliny, donice oraz drobne narzędzia ogrodowe. Zaangażowaliśmy dzieci z Domów Dziecka do upiększenia ich podwórka. Nasadziliśmy mnóstwo kwiatów. Podzieliliśmy obowiązki przy opiece nad roślinkami. Nie dało się oderwać oczu od zapału dzieci do pracy. Uśmiech nie schodził im z ust. Łopata i grabki ledwo się wyrabiały przemieszczając się z jednych rąk w drugie, z małych w duże, z czystych w brudne…

Kolejna akcja zorganizowana przez Ośrodek Miłosierdzia „Eleos” również odbyła się na łonie natury. Tym razem zadbaliśmy o zdrowie dzieci i zorganizowaliśmy „Dzień przyjaźni ze sportem”. Zakupiliśmy niezbędne sprzęty sportowe (piłki nożne, koszykarskie, hula hop, ciężarki, skakanki, zestawy do badmintona, tarcze i akcesoria do celowania itd.) i zorganizowaliśmy zawody sportowe. Jaka adrenalina… Kto w czym lepszy, szybszy, sprytniejszy… Super zabawa. Mnóstwo pozytywnych emocji.

Dzieciom z Domów Dziecka niełatwo przychodzi podejmować decyzje, nawet te najprostsze. Ponieważ zarówno chłopcy, jak i dziewczynki potrzebowali wyjściowych ubrań, zorganizowaliśmy dla nich wyjście do miasta w celu wybrania dla siebie w sklepie jednej lub dwóch rzeczy. Był to „Dzień prawidłowych decyzji i szybkiego wyboru”. Czy dziewczynki szybko wybrały spodniczkę lub sukienkę, o której marzyły? Bardzo różnie. Wciąż się uczymy. My od nich, oni od nas. Ważne jest jedno – możemy nawzajem na siebie liczyć, wspierać się i cieszyć się spędzoną razem chwilą.

„Eleos”, tak jak w poprzednich miesiącach, pomaga ludziom w potrzebie, kupując niezbędne rzeczy (koce, pościel, sztućce, garnki itd.), środki czystości i higieny, ubrania i zabawki dla dzieci itd.

Wszystkim Państwu bardzo dziękujemy za wrażliwe serca, za pomoc i wsparcie!

Zoja Kuca

Dodaj komentarz