Marcowa obfitość „Spotkań Przy Stole” z wolontariuszami Eleosu

 

„Najważniejsze spotkania w życiu odbywają się przy stole, gdzie serce rozmawia z sercem”.

 

Z błogosławieństwa Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego Atanazego wolontariusze Eleosu również w lutym i marcu kontynuowali charytatywne działania w Domach Dziecka (polskich i ukraińskich), rodzinach zastępczych oraz innych instytucjach niosących pomoc ludziom.  W ostatnich kilku tygodniach szczególną uwagę poświęciliśmy „Spotkaniom Przy Stole”.

„Spotkania Przy Stole” to nowa inicjatywa Eleosu stanowiąca niezrównane możliwości pogłębienia relacji, nawiązania nowych kontaktów oraz kształtowania więzi przyjacielskich. Bez względu na kontekst – czy to w rodzinnej atmosferze, w gronie przyjaciół, czy w ramach spotkania służbowego – takie chwile mają ogromną wartość dla każdej grupy ludzi. W minionym miesiącu zorganizowaliśmy kilka takich spotkań, które odbyły się w miłej i serdecznej atmosferze, stanowiąc niezapomniane doświadczenie dla wszystkich uczestników.

Cykliczne wspomnieniowe spotkanie dla seniorów Parafii Łódzkiej miało w miejsce w marcu. Licznie przybyli seniorzy oddali się wzruszającym wspomnieniom z młodości, dalekiej wojennej i powojennej przeszłości. Jak zwykle seniorzy opowiadali mnóstwo ciekawych historii osobistych związanych z Parafią Łódzką. Dobre wspomnienia stanowią dla każdego z nas cenną podporę w życiu codziennym. We wspomnieniach seniorów pozostało dużo wzruszających historii osobistych, miejsc, cennych chwil związanych z Parafią Łódzką. Każda chwila milczenia była wypełniona komentarzami ks. Proboszcza Eugeniusza Fiedorczuka, który doskonale zna starszych parafian i potrafi godzinami opowiadać o ich rodzinnych historiach. Zgodnie z tradycją, uczestnicy tego spotkania mieli okazję zwiedzić „Pokój pamięci”, w którym każdy eksponat przywoływał wspomnienia z przeszłości. Całe wydarzenie odbyło się w serdecznej i przyjaznej atmosferze, a zakończyło się wręczeniem paczek żywnościowych dla seniorów, jako wyrazu troski i wsparcia dla nich.

Kolację z blinami w Maslenice, czyli tygodniu przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, zorganizowaliśmy w jednym z zaprzyjaźnionych Domów Dziecka. Dzieci zajadały się pysznymi blinami oraz sernikami, następnie słuchały opowiadań i pouczeń o. Aleksego na temat przygotowań do Wielkiego Postu oraz o Święcie Paschy Chrystusowej. Dzieci, jak zawsze zaciekawione tematem, zadawały mnóstwo pytań, okazując zainteresowanie i chęć zrozumienia głębszego sensu tych religijnych praktyk.

Do kilku Domów Dziecka przekazaliśmy w tym miesiącu owoce  – pomarańcze, mandarynki, kiwi, banany, gruszki oraz środki higieny osobistej – dezodoranty, mydła, płyny WC, chusteczki higieniczne; smakołyki – batoniki, czekoladki, wafelki, krówki, żelki, kolorowe bezy ciastka i ciasteczka kruche, placki drożdżowe, krem Nutella itd.

Na prośbę dzieci z jednego z Domów Dziecka podarowaliśmy im kije bilardowe. Radości nie było końca. Czy dzieci są świadome tego, że gry bilardowe rozwijają logiczne myślenie, doskonale ćwiczą koncentrację, ułatwiają zrozumienie zasad geometrii, uczą cierpliwości? Raczej nie. Jedno jest pewne. Taki nic nieznaczący gest z naszej strony przyniesie Pociechom chwilę radości, oderwie od siedzenia w telefonie. Dla dzieci z rodzin zastępczych podarowaliśmy wymarzone buty sportowe.

W tym ostatnim okresie również pamiętaliśmy o rodzinach w potrzebie (polskich i ukraińskich) pomagając im produktami spożywczymi; świadczyliśmy usługi tłumaczeniowe oraz koordynowaliśmy kurs języka polskiego w kilku Domach Dziecka.

Z głębi serca pragnę wyrazić swoją wdzięczność za Państwa wsparcie, życzliwe słowa, bezinteresowną pomoc i po prostu uśmiech, który na co dzień dodaje nam sił. Każda symboliczna cegiełka, którą wkładają Państwo w nasze akcje charytatywne, stanowi wyraz Waszej troski i zaangażowania. Dla nas każda z tych cegiełek symbolizuje nie tylko Wasze wsparcie materialne, ale również waszą pamięć i solidarność, która dodaje nam otuchy w działaniu.

 

Zoja Kuca

Dodaj komentarz