Styczniowe wydarzenia z „Eleosem”

Styczeń to wyjątkowy miesiąc dla prawosławnych ludzi, gdyż w tym miesiącu obchodzą Święta Bożego Narodzenia, Święto Chrztu Pańskiego, Objawienie Pańskie, podczas którego ma miejsce obrzęd święcenia wody zwany „świętem Jordanu”. Jest mnóstwo okazji, aby usiąść przy rodzinnym stole i spędzić ze sobą czas. Spotkania przy stole rodzinnym, przyjacielskim czy świątecznym mają w sobie wielką wartość, gdyż to dzięki nim nawiązujemy lepszy kontakt, zacieśniamy więzi,  budujemy relacje lub po prostu wracamy wspomnieniami do dawnych i pamiątkowych czasów, które przeszły do historii.

Takie właśnie wspomnieniowe spotkanie dla seniorów Parafii Łódzkiej zorganizowali wolontariusze Ośrodka Miłosierdzia „Eleos”. Przy filiżance gorącej herbaty seniorzy oddali się wzruszającym wspomnieniom z młodości, dalekiej wojennej i powojennej przeszłości. Ta pamięć i te ich wspomnienia tworzą historię Parafii. Seniorzy opowiadali mnóstwo ciekawych historii osobistych, często związanych z Parafią Łódzką.  Gości tego spotkania zwiedzili „Pokój pamięci”, w którym każdy eksponat przypominał im o minionych latach. Seniorzy doskonale pamiętali wydarzenia ze zdjęć, opowiadając i uzupełniając o nich informacje. Miłym akcentem spotkania było śpiewanie kolęd przez parafialny chór dziecięcy. Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze i zakończyło się obdarowaniem seniorów paczkami świątecznymi.

Z błogosławieństwa Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego Atanazego wolontariusze „Eleosu” również w styczniu (częściowo w lutym) kontynuowali charytatywne działania w Domach dziecka (polskich i ukraińskich), rodzinach zastępczych oraz innych instytucjach niosących pomoc ludziom.

Zgodnie z tradycją Chrztu Pańskiego z modlitwą i święconą wodą odwiedziliśmy kilka Domów Dziecka, w których przebywają dzieci z Ukrainy. Było to również doskonała okazja, aby rozwikłać wątpliwości dzieci dotyczące tradycji prawosławnych oraz odpowiedzieć na ich pytania. Dzieci z wielką przyjemnością słuchały o. Aleksego, następnie jedno przed drugim zadawali pytania, próbując bardziej zrozumieć słowa batiuszki. Każde spotkanie kończyło się rozdawaniem drobnych prezentów w postaci słodyczy.

Również w styczniu zorganizowaliśmy prawosławny chrzest (Sakrament Świętego Chrztu i Bierzmowania) dla nowonarodzonej dziewczynki z Domu dziecka. To wydarzenie miało bardzo symboliczne znaczenie dla całego Domu dziecka. W Sakramencie Świętego Chrztu wzięły udział również przedstawiciele innych wyznań, którzy z zaciekawieniem obserwowali każdą czynność sakramentalną.

Styczeń to bogaty miesiąc w spotkania przy stole, w rozmowy na tematy duchowe, w dyskusje religijne. W pierwszej połowie stycznia odwiedziliśmy w hospicjum onkologicznym chore dzieci z Ukrainy, które przebywają tam ze swoimi matkami. Spotkanie było poświęcone Bożonarodzeniowym Świętom według kalendarza Juliańskiego i zakończyło się miłym akcentem w postaci świątecznej uczty.

W styczniu kontynuowaliśmy akcję poszukiwania rodzin zastępczych wśród Ukraińców dla ukraińskich dzieci. Wsparliśmy również te rodziny, które przyjęły dzieci do swoich rodzin. Dla jednej z rodzin podarowaliśmy szafę dwudrzwiową, poduszki oraz kołdry. Z kolei dla jednego z polskich domów dziecka podarowaliśmy suszarki do włosów.

Swoją cegiełkę dołożyliśmy w ramach pomocy żołnierzom na wojnie, przekazując na Ukrainę konserwy, słoiki z mięsem, świeczki, czekoladki itd.  Udało nam się znaleźć sponsora o wielkim sercu, który na potrzeby ukraińskich żołnierzy walczących na froncie zakupił generator prądotwórczy.

Styczniowa obfitość pomocy była możliwa dzięki Państwa dobrej woli i dobremu sercu. Każdomiesięczna cegiełka „Eleosu” to cegiełka każdego z Państwa, każdego, kto o nas pamięta i nas wspiera. Z całego serca dziękujemy Państwu za wsparcie, dobre słowo, bezinteresowność i po prostu uśmiech. Podsumowanie każdego miesiąca pokazuje, że razem możemy wiele… Najmniejszy akt dobroci nie tylko zmienia na lepsze otaczający nas świat, ale również zmienia nas samych, uzdrawia z obojętności na cierpienie drugiego człowieka.

Zoja Kuca

Dodaj komentarz