Historyczne nabożeństwo w Pabianicach

14 października 2023 roku w Pabianicach miało miejsce niezwykłe wydarzenie o randze historycznej. Tego pamiętnego dnia po raz pierwszy w historii Pabianic Święta Liturgia została odprawiona przez prawosławnego hierarchę.

Decyzją Jego Ekscelencji Biskupa Atanazego, prawosławnego Ordynariusza Diecezji Łódzko- Poznańskiej, w maju 2023 roku w Pabianicach zostało odrodzone życie liturgiczne przerwane przez tragiczne wydarzenia I wojny światowej. Zgodnie z dekretem Biskupa Atanazego, w Pabianicach został powołany Punkt Duszpasterski pod wyzwaniem Ikony Matki Bożej Wszystkich Strapionych Radość. Liturgie Święte od tego czasu są odprawiane w każdą niedzielę oraz w Wielkie Święta.

12 listopada br. pabianicka wspólnota prawosławna obchodziła po raz pierwszy swoje patronalne Święto – Ikony Matki Bożej Wszystkich Strapionych Radość. Tego właśnie dnia do Pabianic z wizytą arcypasterską zawitał Jego Ekscelencja Biskup Atanazy.

Na początku Władyka został powitany przez najmłodszych parafian. Następnie, w imieniu wszystkich pabianickich wiernych Ekscelencję powitali chlebem i solą pani Raisa Łoś i Aleksander Mieleszkiewicz.  Na końcu, zgodnie z tradycją, księdza Biskupa opiekun Punktu Duszpasterskiego w Pabianicach – przywitał ks. Aleksy Kucy.

Liturgia Święta zgromadziła w tym dniu w Pabianicach liczne grono osób z Pabianic i okolic, nie zabrakło też gości Łodzi. Podczas Liturgii śpiewał miejscowy chór pod dyrygenturą ks. ihumena Dionizego z Łodzi.

Pod koniec nabożeństwa Biskup Atanazy podziękował dla pabianickiej wspólnoty za zorganizowanie Święta, nawiązując do Bielsko-Białej, gdzie dzięki trudom miejscowej społeczności prawosławnej już powstała nowa prawosławna parafia pw. Świętej Trójcy. Arcypasterz życzył pabianickiej wspólnocie aktywności i błogosławieństwa Bożego, aby w przyszłości, jeśli będzie na to Wola Boża, również tutaj powstała prawosławna parafia. Biskup Atanazy złożył także podziękowania dla wszystkim osób, które przyczyniły się do odrodzenia życia liturgicznego w Pabianicach, życząc pabianickiemu duszpasterzowi i jego pomocnikom wytrwałości i sił w tej niełatwej misji. Uroczystości zakończyła się tradycyjnym mnogoletstwijem i świąteczną agapą.

ks.  Aleksy Kucy

 

 

Dodaj komentarz