Wojna w Ukrainie i akcje ELEOSU

Nie tak dawno wydawało nam się, że przeżywamy najtrudniejsze i najcięższe czasy – pandemię Covid 19. Jednak wybuch wojny w Ukrainie pokazał, że strach pandemiczny miał nie tak wielkie oczy, jak strach oraz trauma, którą przeżywamy razem z narodem Ukrainy.
Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego, Ośrodek Miłosierdzia „Eleos” zorganizował i nadal organizuje akcje pomocy dla potrzebujących mieszkańców Ukrainy oraz uchodźców, którzy obecnie przybywają do Łodzi. Ponadto, włączyliśmy się także w akcje niesienia pomocy dzieciom z ukraińskich Domów Dziecka ewakuowanych do Łodzi, których jest kilka.
Każdy z nas postrzega Domy Dziecka jako wyjątkowe miejsca, obok których nie da się przejść obojętnie. Zapewne każdy Dom Dziecka w Polsce, który przygarnął dzieci z Ukrainy, stara się aby pociechy czuły się tu szczęśliwe i bezpieczne, aby przygotowany dla nich kącik był przytulny i przypominał rodzinny dom. Dom, w którym panuje przyjaźń, wzajemny szacunek i serdeczność. Pociechy potrzebują nie tylko ubrań i jedzenia, najważniejsze dla nich są uśmiech, przytulanie, chwilka uwagi, wysłuchanie tego, co przeżywają, o czym marzą. Potrzeby tych dzieci niczym się nie różnią od tych, które mieszkają z rodzicami i rodzeństwem. Ukraińskie dzieci, szczególnie w wieku nastoletnim, chcą dobrze wyglądać, chcą być akceptowani w polskich szkołach i przedszkolach przez swoich rówieśników i nauczycieli, chcą chodzić do kina i pić coca-colę. Chcą po prostu żyć. Cieszyć się życiem i wszystkim, co ich spotyka na tej niełatwej drodze życiowej.
Obok opieki nad Domami Dziecka i akcjami pomocy humanitarnej, zadbaliśmy również o pomoc duchową dla dzieci z Ukrainy. W ramach tej pomocy organizujemy regularne odwiedzanie prawosławnych nabożeństw w cerkwi Św. Olgi i Św. Aleksandra i zapewniamy możliwość czynnego uczestnictwa w sakramentach. W ostatnią sobotę po Świętej Liturgii dzieci dodatkowo miały okazję zwiedzić „Salę pamięci” Prawosławnej Diecezji Łódzko-Poznańskiej, która sprawiła na nich duże wrażenie i miała walory poznawcze.
Wyrażamy serdeczną wdzięczność wszystkim Wolontariuszom, którzy zawsze są gotowi do pomocy i na których zawsze możemy liczyć. Dziękujemy Wam, kochani, za ogromną wrażliwość i bezinteresowność, za empatię, za troskę, za ciągłą gotowość pomagać, przychodzić do Domów Dziecka z uśmiechem i wracać stamtąd nie pokazując zmęczenia i zakłopotania.
Dziękujemy naszym parafianom i wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przyłączyli się do naszych akcji zbiórki pomocy humanitarnej.
Wszystkim Państwu bardzo, bardzo dziękujemy za wrażliwe serca, za pomoc i wsparcie!
Zoja Kuca

Dodaj komentarz