Odrodzenie życia liturgicznego w Pabianicach

Po prawie 100 latach przerwy w Pabianicach 7 maja 2023 roku została odprawiona pierwsza prawosławna Liturgia. Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Biskupa Atanazego, pabianicka społeczność wiernych prawosławnych począwszy od maja bieżącego roku, ma zapewnioną możliwość udziału w regularnych nabożeństwach prawosławnych na terenie swojego miasta. Dzięki życzliwości władz i duchowieństwa Łódzkiej Archidiecezji Kościoła Rzymskokatolickiego, prawosławni wierni mogą modlić się w Kaplicy Parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbego w Pabianicach.

Ciekawostką jest właśnie to, że życie liturgiczne w tym mieście będzie stanowiło kontynuację tutejszej prawosławnej tradycji duszpasterskiej, którą zapoczątkował niestrudzony i wielce zasłużony dla polskiego prawosławia ojciec Antoni Rudlewski. To właśnie ten duchowny pod koniec lat 80-ch XIX wieku na prośbę prawosławnych mieszkańców Pabianic (a było ich początkowo 66 rodzin) urządził w jednej z pabianickich szkół prawosławną Kaplicę, gdzie regularnie były sprawowane nabożeństwa prawosławne nieprzerwanie do tragicznych wydarzeń I wojny światowej. Wówczas w Pabianicach miała powstać świątynia mieszcząca do 300 osób. Zgodę władz cerkiewnych i administracyjnych na budowę nowej prawosławnej świątyni w Pabianicach wydano w 1900 roku. Miejscowi parafianie rozpoczęli zbiórkę pieniędzy, powstał też Komitet ds. budowy nowej cerkwi. W 1909 roku uzyskano pełną kwotę potrzebną do budowy cerkwi – 45 tysięcy rubli. Opracowano projekt świątyni, plan budowlany i kosztorys. Ponadto, w celu budowy cerkwi, Magistrat Pabianic jeszcze w 1904 roku sprzedał prawosławnej społeczności odpowiednią działkę budowlaną, o czym świadczy Akt Notarialny nr 56 z dnia 13 stycznia 1904 roku podpisany przez Pabianickiego Notariusza Piotra Milewskiego.

Dziś po ponad 100 latach przerwy prawosławne życie liturgiczne znowu zawitało do Pabianic. Regularne nabożeństwa będą sprawowane tutaj w soboty wieczorem i niedziele. Ordynariusz Diecezji Łódzko-Poznańskiej JE Biskup Atanazy wyznaczył na opiekuna duchowego tej inicjatywy ks. Aleksego Kucego.

7 maja prawosławna Liturgia w Pabianicach zgromadziła nie tylko prawosławnych tego miasta, ale i wiernych z Sieradza, Zduńskiej Woli, Ksawerowa, Rzgowa, Konstantynowa Łódzkiego, Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego. Śpiewał chór pod dyrygenturą debiutującej Olgi Łoś z Pabianic. Czasy i Apostoł czytał pan Stanisław Bęben – alumn Wyższego Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Symbolicznym akcentem wydarzenia były urodziny prawosławnego parafianina ze Zduńskiej Woli – Aleksandra Mieleszkiewicza, który obok życzeń urodzinowych od o. Aleksego usłyszał także „Mnogaja Leta” w wykonaniu chóru i wszystkich zgromadzonych w świątyni osób. Uroczystość zakończyła się wspólnym zdjęciem, wpisami do Kroniki oraz pysznym poczęstunkiem :).

Tekst: Raisa Łoś

Zdjęcia: Samuel Szatkowski

Dodaj komentarz