Letnia cegiełka „Eleosu”…

Lato pędzi, ucieka, mija… , ale pozostawia wyjątkowy zestaw niezapomnianych wrażeń, wspomnień, beztroskich dni… Jeszcze kilka tygodni bez tornistrów, kartkówek, lekcji na 7.30😊.

W okresie wakacyjnym wolontariusze Ośrodka „Eleos” kontynuowali akcje pomocy w różnych miejscach w Łodzi. Z błogosławieństwa Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego Atanazego nadal wspieraliśmy Domy Dziecka, rodziny zastępcze oraz ludzi w potrzebie.

W Domach Dziecka organizowaliśmy pikniki, zabawy oraz spotkania duszpasterskie, którym zawsze towarzyszyły pozytywne emocje. Dzieci bardzo chętnie zadają pytania związane z wiarą, religią itd. Po ostatnim evencie „z pizzą” odbyło się spotkanie na duchowe tematy, które i tym razem poprowadził o. Aleksy.

Kilka Domów Dziecka wsparliśmy przyborami szkolnymi: zakupiliśmy setki zeszytów, farby, kredki, ołówki, plastelinę, linijki, bloki techniczne i rysunkowe, temperówki, worki na buty, kilka plecaków itd. Ten sam asortyment szkolnych rzeczy trafił również w ręce rodzin zastępczych, które wspieramy w wielu zakresach. Każda nowa rzecz przynosi nowe emocje. Oby same pozytywne emocje miały Pociechy w związku z rozpoczęciem nowego szkolnego roku z wymarzonym nowym plecakiem i jego zawartością.

Ośrodek „Eleos” regularnie dostarcza dzieciom z Domów Dziecka słodycze (cukierki, ciasta, ciasteczka, wafelki, landrynki, herbatniki, biszkopty itd.) oraz napoje (napój kakaowy, herbaty, soki, coca-colę). Niejednokrotnie zaopatrzyliśmy także w okresie letnim w produkty spożywcze rodziny w potrzebie.

Wakacyjny okres obfitował w zakupy mebli oraz akcesoriów i przyborów kuchennych. Te rzeczy były zakupione zarówno dla Domów Dziecka, jak i dla rodzin zastępczych: są to regały na ubrania, szafki na buty, półki, fotel biurowy, garnki, czajniki, kubki, ozdobne pudła kartonowe.

Dla wieku rodzin zastępczych sfinansowaliśmy zakup ubrań i obuwia dla dzieci: spodnie, bluzy, bluzki, skarpety, sukienki, komplety letnie (koszulki i spodenki, bokserki, majtki oraz obuwie sportowe i klapki). Dla małoletniej dziewczynki, która trafiła do rodziny zastępczej, nie tylko zapłaciliśmy za badania medyczne (wymagane w szkole, do której dziewczynka się dostała), ale również wzięliśmy na siebie odpowiedzialność za całą procedurę przyjęcia Jej do tej instytucji oświatowo-wychowawczej.

Wolontariusze Ośrodka „Eleos” w okresie wakacyjnym aktywnie uczestniczyli w akcji poszukiwania rodzin zastępczych oraz wychowawców do nowych Domów Dziecka, świadczyli usługi tłumaczeniowe w zakresie różnych tematów, również specjalistycznych. Regularnie tłumaczyliśmy spotkania w instytucjach miejskich z udziałem ukraińskich Kandydatów na rodziny zastępcze oraz na wychowawców do Domów Dziecka.

Niesienie bezinteresownej pomocy nie tylko sprawia radość. Bezinteresowne pomaganie ludziom, w szczególności dzieciom, każdemu z nas daje szansę na lepsze jutro.  Z całego serca dziękujemy ludziom dobrego serca, którzy przyłączyli się do akcji w okresie wakacyjnym!

 

Zoja Kuca

Dodaj komentarz