Grudniowa cegiełka „Eleosu”😊

Grudzień kojarzy się ze śniegiem, z bajecznym ubiorem przyrody, z pięknem iglastych drzew, wreszcie z najkrótszymi dniami… Grudzień jest miesiącem o szczególnej atmosferze. Atmosferze pożegnania starego roku oraz powitania nowego ze wszystkimi jego niespodziankami i urokami. W tym urokliwym miesiącu z błogosławieństwa Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego Atanazego wolontariusze „Eleosu” przy wsparciu Bractwa Młodzieży Prawosławnej kontynuowali charytatywne działania w Domach Dziecka (polskich i ukraińskich) oraz innych instytucjach niosących pomoc ludziom.

Zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci tradycja ubierania choinki, własnoręczne robienie ozdób choinkowych oraz dekoracji, upiększających dom, to wyjątkowe i niezapomniane chwile. Chwile wspomnień i przyjaźni, chwile, które łączą, uzdrawiają i podają nadzieję na lepsze jutro – bezpieczniejsze oraz szczęśliwsze.

Ukraińskie dzieci, ubierając choinkę, wspominały, jak przygotowywali się do Świąt w zeszłym roku, będąc jeszcze w swoim kraju. Dzieciom z ukraińskich Domów Dziecka podarowaliśmy świąteczne koce i kubki, stroiki i bieżniki, świąteczne dekoracje, bombki oraz łańcuchy choinkowe. Zawitaliśmy również do dwóch polskich Domów Dziecka, darując Pociechom dekoracje oraz ozdoby świetlne, świąteczne kubki oraz dzbanki z podgrzewaczami, mnóstwo słodyczy. W sumie, wolontariusze „Eleosu” odwiedzili osiem łódzkich ośrodków, gdzie przebywają dzieci z Ukrainy i Polski.

Przy wsparciu Warszawskiego Ośrodka „Eleos” do jednego z łódzkich Domów Dziecka zakupiliśmy trzy szafy na ubrania.

W tym miesiącu kontynuowaliśmy akcję poszukiwania rodzin zastępczych wśród Ukraińców dla ukraińskich dzieci. Wsparliśmy również te rodziny, które przyjęły dzieci do swoich rodzin. W tych trudnych czasach wiele ukraińskich rodzin ma ciężką sytuację materialno-bytową. Dzięki pomocy zagranicznych i krajowych sponsorów rodziny w potrzebie otrzymały wsparcie materialne na trzy miesiące. Głownie są to matki z dziećmi.

Grudzień jak i poprzednie miesiące był pracowity pod względem usług tłumaczeniowych, zarówno pisemnych jak i ustnych.

Grudzień był bardzo owocny pod względem przeprowadzonych akcji charytatywnych. Ta obfitość pomocy jest możliwa dzięki Państwa dobrej woli i dobremu sercu. Każdomiesięczna cegiełka „Eleosu” to cegiełka każdego z Państwa, każdego, kto o nas pamięta i wspiera. Podsumowując bieżący rok kalendarzowy, z całego serca dziękujemy Państwu za to, że byli Państwo z nami! Bieżący, jakże trudny rok (!), pokazał, że razem możemy wiele… Mamy wspólny cel, wspólne potrzeby… Pomaganie innym sprawia nam wiele radości i satysfakcji. Najmniejszy akt dobroci nie tylko zmienia na lepsze otaczający nas świat, ale również zmienia nas samych, uzdrawia z obojętności na cierpienie drugiego człowieka.

Życzymy Państwu, aby 2023 rok był dla Państwa lepszy niż poprzedni, szczęśliwszy, spokojniejszy, po prostu bezpieczniejszy!

Zoja Kuca

Dodaj komentarz