Święta Bożego Narodzenia w Łodzi

Liturgiczne uroczystości święta Bożego Narodzenia w Łódzkiej katedrze rozpoczęły się w wigilię święta 6 stycznia 2021 roku, kiedy to w godzinach  porannych w cerkwi św. Olgi sprawowane zostały Królewskie Godziny a zaraz po nich Liturgia Święta św. Bazylego Wielkiego rozpoczynająca się z wieczerni, podczas której w czytaniach ze Starego Testamentu mogliśmy usłyszeć proroctwa głoszące przyjście w Ciele Zbawiciela – Pana Jezusa Chrystusa. Wieczorem tego samego dnia w katedralnej cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego miało miejsce nabożeństwo całonocnego czuwania.

  W sam dzień święta o godzinie 9:30 sprawowana była Boska Liturgia podczas której odczytany został List Bożonarodzeniowy Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

  Na zakończenie Liturgii Świętej cała cerkiew rozbrzmiewała wspólnie śpiewanymi przez chór, duchowieństwo jak i wszystkich zebranych w ten dzień w cerkwi kolędami. Podczas wesołego kolędowania Jego Ekscelencja Biskup Atanazy obdarowywał wszystkich cukierkami. Na najmłodszych parafian czekały przygotowane przez parafię paczki prezentowe, które wywołały wielkie uśmiechy wśród wszystkich dzieci.

   Drugiego dnia świąt – w dzień poświęcony Matce narodzonego Chrystusa w cerkwi św. Olgi sprawowana była Liturgia Święta.

   Wszystkim nabożeństwom przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy Biskup Łódzki i Poznański wraz z miejscowym duchowieństwem. Podczas uroczystości liturgicznych władyka Atanazy pozdrowił wszystkich zebranych, przypominając, że prawosławni święta Bożego Narodzenia jak i inne święta przezywają realnie, dlatego też wszystkie teksty liturgiczne wyśpiewywane jak i wyczytywane mówią o realności dzisiejszej święta. „Pomimo, iż historycznie to wydarzenie już było, jednakże duchowo, mistycznie teraz wszyscy my stoimy w Betlejem, wychwalając Nowonarodzonego. Stoimy przy grocie, gdzie narodził się dla wszystkich  i dla każdego z nas Chrystus. Święto Bożego Narodzenia jest początkiem tego na co człowieczeństwo czekało wiele tysięcy lat. Dziś wypełnia się słowo Ojca, bowiem Bóg tak bardzo kocha człowieka, że posłał swojego Syna.”

tekst: lektor Michał Kuryło

Dodaj komentarz