Końcówka lata z „Eleosem”… „Dzieci są rękawami, dzięki którym chwytamy niebo„

Z całego serca dziękujemy Państwu za wsparcie naszych inicjatyw w centrach pomocy dla uchodźców z Ukrainy, w Domach Dziecka, w rodzinach zastępczych i wielu innych miejscach. Liczne inicjatywy, jakie podejmujemy, nie byłyby możliwe bez Państwa wsparcia i pomocy, za co dziękujemy z całego serca!

 

Ostatnie dwa tygodnie wakacji zleciały w mig. W tym czasie wolontariusze Ośrodka „Eleos” kontynuowali akcje pomocy w różnych miejscach w Łodzi. Z błogosławieństwa Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego Atanazego nadal wspieraliśmy Domy Dziecka, rodziny zastępcze oraz ludzi w potrzebie.

Dzieci, które z różnych przyczyn trafiają do Domów Dziecka, mają takie same potrzeby, marzenia, zachcianki, jak dzieci wychowywane w rodzinie. Większość tych dzieci mają za sobą trudne doświadczenia (często traumatyczne). Te dzieci potrzebują akceptacji, empatii i bezwarunkowej miłości. Zaspokojenie ich potrzeb oraz spełnianie marzeń należy do obowiązków dorosłych. Tak niewiele potrzebują… Cieszą się każdą chwilą spędzoną z dorosłymi, każdym drobiazgiem, który dostają. „Dzieci są rękawami, dzięki którym chwytamy niebo„ – powiedział Henry Beecher. Dzieci pozbawione rodzicielskiej miłości nie tylko „chcą brać” bardzo dużo dają od siebie.

Mnóstwo radości sprawiliśmy zakupem dla tych dzieci ich wymarzonych butów! Wrzesień to również dla nich początek szkolnego roku. Chcą mieć nowe rzeczy, buty… Chcą czuć się wyjątkowo, komfortowo, … nie chcą się wyróżniać w tłumie innych dzieci.

Domy Dziecka zaopatrzyliśmy również w środki higieny osobistej (dezodoranty, mydła, żele pod prysznic, szampony itd.) oraz ciasta, ciasteczka, wafelki, landrynki, herbatniki, biszkopty itd.

Zorganizowaliśmy dla dzieci w Domu Dziecka molebień przed rozpoczęciem roku szkolnego. Są to dzieci objęte opieką duszpasterską przez o. Aleksego Kucego.

W połowie sierpnia Ośrodek Miłosierdzia sfinansował także badania kręgosłupa MRI dla chorego dziecka, umieszczonego w ukraińskiej rodzinie zastępczej. Wynik badania umożliwił ustalenie dalszego planu jego leczenia.

Paczki z artykułami szkolnymi (worek na obuwie, plastelina, farby, klej, blok rysunkowy, flamastry, długopisy) otrzymała duża grupa dzieci w wieku szkolnym.

Wolontariusze Ośrodka „Eleos” w ostatnich dwóch tygodniach wakacyjnych aktywnie uczestniczyli w akcji poszukiwania rodzin zastępczych oraz w rekrutacji wychowawców do nowych Domów Dziecka, świadczyli usługi tłumaczeniowe, zaopatrywali w produkty spożywcze rodziny w potrzebie.

Jeszcze raz z całego serca dziękujemy wszystkim Darczyńcom za gest dobroci, serca i wrażliwości!

 

Zoja Kuca

Dodaj komentarz